Saulės, vėjo, LED ir elektromobilių pokytis 2008-2015 pasaulyje

Tvarios ir švarios energijos kainos krito 41-94% per pastaruosius 7 metus. Vėjo ir saulės energetika sudarė labai didelę naujų elektrinių dalį Australijoje, Amerikoje, Kinijoje ir Europoje. Naujame Amerikos Energijos Departamento atliktame tyrime aiškiai matyti, kad anglies dioksido ir kitų tradicinėje energetikoje sukuriamų teršalų kiekis mažėja, nes vis daugiau investuojama į švarios ir atsinaujinančios energijos technologijas. Ataskaitoje apžvelgiamos kelerių pastarųjų metų kainų pokyčiai 5-ose švarios energijos technologijose: vėjo, gyvenamojoje saulės, komercinėje saulės energetikoje, elektromobilių ir LED. Kiekvienos technologijos kainos krito 41-94% nuo 2008 iki 2015 metų.

Saulės, vėjo, LED ir elektromobilių pokytis

 

Daugelis suprantančių potencialią klimato kaitos žalą baiminasi galimų jos padarinių – dažnėjančių sausrų, taifūnų, žemės drebėjimų, vandens lygio kilimo ir kt. Šioje ataskaitoje visuomenė nuteikiama daug pozityviau, kadangi atsinaujinančių energijos išteklių ir švarios energijos technologijų kainos stipriai krenta, o investicijos į jas atsiperka itin greitai.

Vėjo energija

Vėjo energetikos kiekis vien tik Amerikoje nuo 2008 metų beveik patrigubėjo ir siekia 75 GW, o kaina krito iki 6 euro centų už kilovatvalandę. Viso to rezultate Amerikoje atsirado 90 000 darbo vietų vėjo energetikos sektoriuje. Šiandien pastatomos vėjo elektrinės turi 108% didesnes mentes ir yra 48% aukštesnės nei 1999 metais. Dėka šių priežasčių vėjo elektrinės gali pagaminti žymiai daugiau energijos išnaudodamos tą patį žemės plotą.

Jūrinės vėjo elektrinės taip pat demonstruoja labai didelį potencialą. Europoje jos daugiausia yra statomos Vokietijos, Danijos, Norvegijos, Švedijos ir Anglijos valstybėse. Jūrinės vėjo elektrinės gali pagaminti apie 30% daugiau elektros energijos dėl didesnių vėjo greičių ir ilgesnio metinio vėjo pūtimo laiko.

Saulės, vėjo, LED ir elektromobilių pokytis

Saulės energija

Saulės energija gyvenamajame sektoriuje krito 64% nuo 2008 metų, o diegimo kainos krito 54%. Nors saulės energija sudaro labai mažą procentą bendrame energetikos sektoriuje tai nestabdo vis greitėjančių saulės elektrinių statybų individualiuose namuose. Europoje saulės energetika yra itin stipriai išsivysčiusi, tačiau besivystančiose Europos Sąjungos šalyse, tokiose kaip Lietuva saulės energetika vis dar vystosi. Tačiau kiekvienais metais Lietuvoje pastebimas vis augantis susidomėjimas saulės elektrinėmis.

Saulės, vėjo, LED ir elektromobilių pokytis

Saulės, vėjo, LED ir elektromobilių pokytis

LED

Naujausios LED lemputės sunaudoja 85% mažiau elektros energijos nei tradicinės. Nors jų efektyvumas stipriai sumažina sąskaitas už elektrą didelės pačių lempučių kainos dažnai atbaido vartotojus. Tačiau LED kainos nuo 2008 metų krito net 94%. Dėka šių kainų kritimo Amerikoje 2014-2015 metais LED pardavimų skaičius beveik padvigubėjo. Iki 2035 metų tikimasi, kad LED lemputės sudarys 85% visų Amerikos apšvietimo instaliacijų ir sutaupys 630 mlrd. $

Saulės, vėjo, LED ir elektromobilių pokytis

Elektromobiliai

Elektromobilių pardavimas stipriai auga tiek Amerikoje, tiek ir Europos Sąjungoje. Amerikoje 2015 metais buvo parduota net 115.000 elektromobilių. Planuojama, kad 2016 metų pabaigoje pardavimai perkops 500.000 vnt. MIT atliktame tyrime nustatyta, kad elektromobiliai išskiria 58% mažiau šiltnamio dujų lyginant su tradiciniais automobiliais.

Elektromobilių technologijos vystosi kartu su baterijomis, kurioms šiuo metu daugelis valstybių lėšų negaili. Didelės talpos baterijos nuo 2009 metų atpigo net 79%. Chevrolet ir Tesla kompanijos greitai į rinką paleis elektromobilius, nuvažiuojančius 300-400 km ir kainuojančius apie 35.000€. Tuo tarpu Renault jau turi 400 km. nuvažiuojantį elektromobilį „Zoe“, kuris kainuoja vos 25.000€.

Taip pat matomi ir aktyvūs pokyčiai Europos sąjungos valstybių politikoje susijusioje su transportu. Vokietijoje, Nyderlanduose ir Norvegijoje norima per ateinančius 10-15 metų uždrausti vidaus degimo variklius turinčių automobilių eksploatavimą. O Lietuvoje iki 2020 metų planuojama turėti virš 200 veikiančių elektromobilių krovimo stotelių, dėl ko elektromobilių plėtra ir Lietuvoje taps žymiai lengvesnė bei aktyvesnė.

Saulės, vėjo, LED ir elektromobilių pokytis